Zatočte s depresí

Zatočte s depresí
přidal(a) Marek Kotala, 21. Listopad 2022

A zase tu máme podzim. Brzy se stmívá, venku je zima a deštivo, přestože se teploty na slunci drží ještě poměrně vysoko, nálada klesá hluboko pod bod mrazu. Týká se to i vás? Možná trpíte podzimní sezónní depresí. Únava a podrážděnost mohou přepadnout každého. Pro lidi trpící depresí je potom podzim přímo rizikovým obdobím. Proč tomu tak je?

 

Co je podzimní deprese?

 

Pojem „podzimní deprese“ odborníci příliš neuznávají. Zhoršení nálady na podzim nazývají spíše sezónní afektivní poruchou. Faktem ovšem zůstává, že určité aspekty spojené s tímto ročním obdobím mohou stávající depresi prohloubit.

 

Depresivní náladu s nástupem podzimu doprovázejí další příznaky. Nejčastěji jsou to úzkost, únava, podrážděnost a nevysvětlitelné napětí. Někteří lidé mívají tendence tyto nepříjemné pocity zajídat sladkými dobrotami, nárůst tělesné váhy u nich potom vede k dalším nepříjemným emočním stavům. Pokles nálady souvisí také se změnou cirkadiánních rytmů. To jsou vnitřní biorytmy řídící spánek a bdění. Oproti létu přijímáme na podzim jen zlomek přirozeného světla. Příčinou je pošmourné počasí a zkracující se den.

 

Proti depresi pohybem

Proti depresi - běh

Jak na depresi? Pohyb a dobrý duševní stav spolu kráčejí ruku v ruce. Trénink bývá dokonce doporučován jako součást terapie skutečné deprese. Při sezónním poklesu nálady vám jej tak můžeme jen doporučit. Podle výsledků vědeckých studií pravidelný pohyb dokonce snižuje pravděpodobnost rozvoje depresivní poruchy v budoucnu.

 

Výzkumy z doby lockdownu potvrdily i určitý vztah mezi rozvojem deprese a dlouhou sedavou prací. Lidé, kteří se nevěnovali dostatečně pohybu a trávili spoustu času jen u počítače, vykazovali častější známky duševní nepohody.

 

Je jasné, že určité profese vyžadují dlouhodobé sezení u pracovního stolu. V takovém případě je ale vhodné zařadit pravidelné protahující cviky. Vytvořte si plán. Každé 2 hodiny pravidelně cvičte po dobu minimálně 5 minut. Uvidíte, že se vám bude pracovat mnohem lépe a zlepší se i vaše nálada. Jednoduché cviky zvládnete i mezi kolegy v kanceláři. Máte obavu, že by se vám mohli smát? Třeba se k vám časem přidají, když uvidí vaše skvělé výsledky.

 

Myslete také na výběr vhodné kancelářské židle. Podceňovat volbu vhodného ergonomického nábytku se skutečně nevyplácí. Uvědomte si, že prací trávíte významnou část dne. Možností je i nákup vhodného polohovacího stolu. Výškově nastavitelný stůl vám umožní pracovat ve stoje. Kdykoliv jej poté můžete vrátit do původní polohy a sednout si. Jsou to sice zdánlivé drobnosti, ale výsledky budou markantní. Uvidíte.Chci ZDE článek / odkaz


Pokud nakupujete v eshopech, určitě využijte slevové kupóny! Na serveru SlevovyKupon.net jich jsou tisíce a zdarma!


Potřebujete měřit AAC, VAC, VDC a další? Nejvhodnější digitální osciloskopy k dostání na TME.eu


Vybavení do kuchyně? Co třeba odkapávač na nádobí? A X doplňků, které by neměly chybět v žádné kuchyni.


Jak vybrat překapávač?

V čem jsou rozdíly a na jakém principu překapávač na kávu funguje?

Recepty

Recepty na skvělá jídla, které vám přinášíme na našem webu Jídlo.cz

Recepty

Nejlepší recepty pro vaše vaření na Receptuj.cz.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!