Výživová bomba zelené smoothie

Výživová bomba zelené smoothie
přidal(a) Marek Kotala, 28. Srpen 2018

 

 

Zelená smoothies jsou specifickou odnoží klasických smoothies a jsou o nich dokonce psány speciální kuchařky. Velice oblíbená jsou hlavně mezi vyznavači RAW stravování. Vyznačují se tím, že je v nich použito velké množství zelené zeleniny (40% až 50%), a to především té listové. Mezi ty nejoblíbenější druhy patří špenát, kapusta, brokolice, petrželové listy, mangold, řapíkatý celer, koriandr, rukola, všechny druhy salátů a listy mrkve, červené řepy a pampelišky.

 

10 důvodů proč zelená smoothies pít

1. Jsou zdravou výživovou bombou. Obsah a množství konkrétních živin je samozřejmě přímo odvozen od druhu použitých surovin, ale vždy se bude jednat o nápoje bohaté na vitamíny, minerály, vlákninu a stopové prvky.

 

2. Vždy budou daleko zdravější, než „pouhý“ džus (i kdyby byl čerstvě připravený).  Důvod je prostý. Džusy jsou extraktem z plodů, a proto jsou z velké části ochuzeny o tolik prospěšnou vlákninu, která je ve smoothie zachována v plném rozsahu.

 

3. Mají nízký obsah kalorií a současně vás velmi dobře zasytí. Je v nich obsaženo velké množství vody a vlákniny, takže se budete cítit sytí, a to po poměrně dlouhou dobu, což vám pomůže zahnat pocit hladu. Tuto vlastnost ocení především ti, kteří se snaží bojovat se svou tělesnou vahou.

 

4. Jsou lehce stravitelná a snadno z nich dostanete živiny. To je dáno mixováním, které zcela rozbije strukturu plodů a živiny tím uvolní. Vaše tělo je tak může přímo vstřebávat a nemusí se příliš namáhat jejich získáváním z větších kousků, které nevyhnutelně vznikají třeba při kousání. Velmi vhodná jsou tak i pro lidi, kteří mají obtíže s trávením.

 

5. Dodají vám energii na dlouhou dobu. Čistě ovocná smoothies jsou sice taky dobrým zdrojem energie, ale mají jen krátkodobý efekt, protože obsahují velké množství rychle stravitelných cukrů. Ta zelená mají zpravidla vyvážený poměr rychle a pomalu stravitelných cukrů, a tak je jejich efekt trvalejší.

 

6. Pomohou vám s hydratací. Mnoho lidí má problém vypít během dne dostatek tekutin, a to z různých důvodů. Zelená smoothie obsahují mnoho vody. Ta je obsažena jednak v samotné zelenině a ovoci, ale také je do nápoje přímo přidávána kvůli naředění konzistence. Své tělo tak perfektně hydratujete, aniž byste o tom měli ponětí.

 

7. Málokdo má problém s konzumací ovoce. To samé ovšem neplatí pro zeleninu, která v jídelníčku řady lidí často zcela chybí. Zelené smoothie je způsob, jak tento problém alespoň částečně vyřešit. Chuť konkrétní zeleniny je potlačena obsaženým ovocem a konzistence zase mizí ve chvíli, kdy dojde k rozmixování.

 

8. Pokud si ho připravíte doma (smoothie bary jsou také možnost, ale nejsou zrovna levné), pak si dopřejete velkou porci doporučené denní dávky mnoha vitamínů, minerálů a stopových prvků, a to za nejnižší možnou cenu a nejpřirozenějším možným způsobem v čistě přírodní podobě. Vitamínové tablety jsou jen předražená syntetika.

9. Příprava zabere doslova pár minut. Jediná věc, kterou budete potřebovat, je smoothie maker. Jedná se o speciální kuchyňský robot. Pokud o něm chcete vědět více a přemýšlíte o jeho koupi, podívejte se na toto smoothie maker - srovnání.

 

10. Jedná se o ideální možnost, jak dětem dopřát jejich denní porci zeleniny, aniž by o tom věděly a vy se s nimi museli hádat o tom, co budou a nebudou jíst. V začátcích doporučujeme používat méně zeleniny, aby nic nepoznaly. Postupně můžete podíl zeleniny navyšovat, aniž by cokoliv zaregistrovaly.

 

Na co si dát pozor

Obecně je můžeme označit za extrémně zdravá a jejich pití lze jen doporučit. Známé rčení „Všeho s mírou“ však platí i zde. Mnoho zde jmenovaných i jiných zelených zelenin totiž často obsahuje jisté množství oxalátů, které mohou mít ve velkých a častých dávkách za následek méně či více závažné zdravotní komplikace, kterým vévodí tvorba ledvinových kamenů. Každodenní pití zeleného smoothie tak nelze bez výhrad doporučit. Záleží však pochopitelně na tom, jestli používáte suroviny, které oxaláty obsahují. Je tedy nutné se v tom ohledu dále individuálně informovat.Chci ZDE článek / odkaz


Pokud nakupujete v eshopech, určitě využijte slevové kupóny! Na serveru SlevovyKupon.net jich jsou tisíce a zdarma!


Potřebujete měřit AAC, VAC, VDC a další? Nejvhodnější digitální osciloskopy k dostání na TME.eu


Vybavení do kuchyně? Co třeba odkapávač na nádobí? A X doplňků, které by neměly chybět v žádné kuchyni.


Jak vybrat překapávač?

V čem jsou rozdíly a na jakém principu překapávač na kávu funguje?

Recepty

Recepty na skvělá jídla, které vám přinášíme na našem webu Jídlo.cz

Recepty

Nejlepší recepty pro vaše vaření na Receptuj.cz.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!