Rizika a negativní účinky proteinové diety

Rizika a negativní účinky proteinové diety
přidal(a) Marek Kotala, 15. Listopad 2019

 

Blíží se zase období, kdy si budeme dávat různá předsevzetí. A jak to tak každý rok bývá, jedním z nich bude i to, že chceme zhubnout.

V dnešní době se hodně mluví o jednostranných dietách. Co to znamená? Fungují? Nebudu muset hladovět?

Jednostranné diety

Nejdříve bychom si měli vůbec ujasnit, co to je jednostranná dieta. Je to druh diety, kdy například jíme jenom bílkovinnou stravu, nebo jenom ovoce a zeleninu, případně další druhy. Tyto diety jsou ale pro každého velmi nebezpečné. Strava každého z nás by měla být všestranná a pestrá. Lidský organismus potřebuje pro svůj správný chod všechny druhy potravy – ať to jsou sacharidy, lipidy nebo bílkoviny, ale také vitamíny a minerály, které v některých dietách nedáváte tělu vůbec. Jíst pouze jeden druh stravy je pro organismus velmi nebezpečné a můžete si tím zadělat na velké zdravotní problémy.

 

Nehledě na to, že při těchto velmi „drastických“ dietách zhubnete v relativně krátkém čase hodně kilogramů, ale jen co dietu skončíte, nastane tzv. jojo efekt. Je to proto, že většinou zhubnete svalovou hmotu místo tukové, a pokud pak začnete opět jíst všechno, nezvládne Vaše tělo, oslabené o tu svalovou hmotu, zpracovávat takové množství veškeré potravy a tak se začne ukládat ve formě tuků. A ve výsledku ještě přiberete více, než když jste s dietou začínali.

Proteinová dieta

Jednou z  jednostranných diet je také proteinová dieta, nazývaná také ketodieta nebo bílkovinná dieta.

Co tato dieta obnáší? Co budu při proteinové dietě jíst? Jaké recepty budu u proteinové diety využívat?

Smyslem proteinové diety je, že budete přijímat mnohem větší množství bílkovin než normálně. Většinou budete jíst různá speciální proteinová jídla a k tomu pít nápoje se zeleninou a vybranými druhy ovoce. Ve stravě bude omezen příjem sacharidů a lipidů a budou převládat bílkoviny. Ale pouze bílkoviny a hubnutí nejdou úplně dohromady, pokud není dodržený správný životní styl a nedochází k fyzické aktivitě.

Proteinová dieta

Rizika proteinové diety

Pokud budete držet proteinovou dietu, může se stát, že bude Vaše tělo potom hodně vyčerpané, nebude mít žádnou energii, hrozí vyčerpání celého organismu. Velké množství proteinů v potravě může také poškodit ledviny a v nejhorším případě může dojít až k selhání ledvin úplně. Bílkoviny, které organismus nevyužije, se přemění na látky jako je kyselina močová nebo močovina a ta se může ukládat v kloubech nebo tvořit močové kameny. Nadbytek bílkovin porušuje i střevní flóru a může se zvyšovat riziko vzniku rakoviny střevního traktu.

Proteinová dieta zdravě

Jak se tedy stravovat, abychom zhubli? Bez zdravého životního stylu to nepůjde. Není nad to, když je Vás jídelníček pestrý a vyvážený. Proteiny jsou pro organismus zdravé, ale ze správných zdrojů. Najdeme bílkoviny z živočišných zdrojů, ale také rostlinné bílkoviny. Oba druhy mají své výhody i nevýhody, je proto důležité střídat oba druhy bílkovin.

 

Jaké jsou zdroje bílkovin? Kde najdeme bílkoviny v potravinách? Pod pojmem proteiny, bílkoviny, si každý představí pořádný kus masa. Ale nenajdeme je jenom v mase. Samozřejmě jsou proteiny v mléčných výrobcích nebo ve vajíčkách.

 

Jaké jsou zdroje rostlinných bílkovin? Patří mezi ně luštěniny – čočka, fazole, rýže, cizrna, hrách, quinoa, chia semínka nebo ořechy a další.

 

Důležitá je tedy všestranná strava a hodně ovoce a zeleniny. Ale hlavně také zdravý životní styl – pohyb. Bez pohybové aktivity nemůže fungovat žádná dieta. Stačí zvýšit pohybovou aktivitu a snížit kalorický příjem. Zvýšený příjem bílkovin může být přínosný v případě zvýšení pohybu a sportu. To svaly využijí bílkovinu, protože proteiny potřebují pro výživu, regeneraci a růst.

 

Pokud tedy nebudeme dělat žádný sport, vyvíjet žádnou fyzickou aktivitu, není vhodné mít zvýšený příjem bílkovin. V tuto chvíli bude proteinová dieta právě ten „zlý pán“ a pro organismus bude nadbytek proteinů zátěží a hrozí Vám rizika vyjmenovaná výše.

 

Proteinová dieta je tedy vhodná při současném sportování, nejčastěji je zmiňována u lidí, kteří mají touhu po větších svalech. Vždy je ale důležitý příjem správného množství kvalitních bílkovin. Při pohybu a dobře vyvážené proteinové stravě se může hubnutí výrazně podpořit.

 

proteinová dieta

Přerušovaný půst

Další možností, jak zhubnout nebo detoxikovat své tělo je přerušovaný půst. Návod jak držet přerušovaný půst je jednoduchý. Nejde o dietu. Jde o tom, že se změní způsob stravování. Nezmění se to, co jíte, ale změní se čas, kdy budete jíst. Den si rozdělíte na část absorpční, dobu, kdy budete jíst, a část post absorpční, doba, kdy nic jíst nebudete, budete hladovět.

 

Ve fázi hladovění je pro tělo mnohem jednodušší spalovat tuk. Je to z důvodu, že není aktivní hormon inzulín, který snižuje hladinu cukru po jídle.

 

Samozřejmě je dobré podpořit odbourávání tuků cvičením i v době hladovění, protože tuk využijí svaly ve chvíli, kdy nebudou mít k dispozici glykogenovou zásobu.

 

Jako u všeho, platí i u všech diet, že je nutné, abyste se dozvěděli o dané problematice co nejvíce informací a věděli, jak Vám může daná dieta pomoci, ale hlavně také, že může i velmi ublížit. Proteinová dieta je velmi vhodná, ale jak se popsáno, i zde se musí dodržovat zdravý životní styl.Chci ZDE článek / odkaz


Pokud nakupujete v eshopech, určitě využijte slevové kupóny! Na serveru SlevovyKupon.net jich jsou tisíce a zdarma!


Potřebujete měřit AAC, VAC, VDC a další? Nejvhodnější digitální osciloskopy k dostání na TME.eu


Vybavení do kuchyně? Co třeba odkapávač na nádobí? A X doplňků, které by neměly chybět v žádné kuchyni.


Jak vybrat překapávač?

V čem jsou rozdíly a na jakém principu překapávač na kávu funguje?

Recepty

Recepty na skvělá jídla, které vám přinášíme na našem webu Jídlo.cz

Recepty

Nejlepší recepty pro vaše vaření na Receptuj.cz.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!