Ořechy jako základ zdravé výživy. Proč je jíst?

Ořechy jako základ zdravé výživy. Proč je jíst?
přidal(a) Marek Kotala, 28. Srpen 2018

 

 

Ořechy jsou tvrdé suché plody, které v sobě skrývají bohatou zásobu látek pro budoucí klíčící rostlinu. Tyto obsažené látky oceňují i lidé. Ořechy a oříšky jsou většinou tvořeny tuky, rostlinnými bílkovinami, minerály a dalšími látkami, které se nedají synteticky nahradit. Jaké druhy existují? Proč a jak hodně je zařazovat do jídelníčku? Čtěte dál.

 

Znáte všechny druhy ořechů?

Mezi známé druhy ořechů patří vlašské, lískové, kešu, pistáciové, piniové, para nebo mandle a kokosový ořech. V našich končinách jsou vzácnější například maledivský nebo makadamový ořech. Nemusí vám chutnat všechny, ale optimální je jejich střídání pro zajištění vyváženého příjmu všech vitamínů a stopových prvků. Mezi ořechy někdy bývají zařazovány i arašídy pod názvem burské oříšky. V tomto případě se však jedná o luštěninu.

 

Co ořechy obsahují?

Přesní složení je u každého druhu ořechu rozdílné. Obecně se však dá říci, že obsahují velký podíl bílkovin a zdraví prospěšných nenasycených tuků. Najdeme v nich celou řadu minerálních látek a vitamínů, přičemž jejich podíl a typ je ovlivněn právě druhem plodu. Vlašské ořechy, které jsou poměrně snadno dostupné, jsou bohaté na vitamín E, vitamíny skupiny B a omega-3 mastné kyseliny, což jsou látky prospěšné pro zdraví mozku. Mandle jsou cenným zdrojem hořčíku a draslíku. Spolu s lískovými oříšky do svého organismu dostanete dávku vápníku, fosforu nebo železa.

 

Kešu ořechy jádra Makadamové ořechy Vlašské ořechy

 

Ořechy jako součást zdravého a vyváženého jídelníčku

Přibližně polovina hmotnosti ořechu je tvořena tuky. Jak víme, mastné kyseliny mají dvakrát více energie, než sacharidy nebo bílkoviny. Znamená to tedy, že jich stačí pouze menší množství. Doporučená denní dávka ořechů záleží na celkové fyzické aktivitě a předpokladech jedince. Obecně je vhodné přijímat přibližně 20 až 30 gramů kvalitních ořechů denně jako zdroj minerálů a zdravých tuků každý den. Řada lidí ve snaze zhubnout zkouší stravovací režimy zaměřené na zvýšení příjmů tuků a naopak snížení příjmu sacharidů. Právě do těchto takzvaných „low carb“ režimů jsou ořechy velmi vhodné.

 

Průměrná energetická hodnota 100g ořechů má přibližně 606 kalorií, 54 gramů tuků, 21 gramů sacharidů a 20 gramů bílkovin. Díky nízkému glykemickému indexu se jedná o potraviny, které pomohou udržet pocit nasycení a předchází nekontrolovatelným chutím na sladké. Sami vyzkoušejte, v jakou denní dobu vám jejich konzumace vyhovuje nejvíce.

 

Výhodná balení ořechů, ať už do kuchyně nebo na mlsání, zakoupíte v e-shopu zodo.czChci ZDE článek / odkaz


Pokud nakupujete v eshopech, určitě využijte slevové kupóny! Na serveru SlevovyKupon.net jich jsou tisíce a zdarma!


Potřebujete měřit AAC, VAC, VDC a další? Nejvhodnější digitální osciloskopy k dostání na TME.eu


Vybavení do kuchyně? Co třeba odkapávač na nádobí? A X doplňků, které by neměly chybět v žádné kuchyni.


Jak vybrat překapávač?

V čem jsou rozdíly a na jakém principu překapávač na kávu funguje?

Recepty

Recepty na skvělá jídla, které vám přinášíme na našem webu Jídlo.cz

Recepty

Nejlepší recepty pro vaše vaření na Receptuj.cz.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!